Kan Irmağı ve Halid Bin Velid

Kan Irmağı ve Halid Bin Velid
Kan Irmağı ve Halid Bin Velid

Halid bin Velid, Suriye'ye çölden gidebilmek için bir miktar semiz ve büyük gövdeli deve edindi. Develeri iyice susayıncaya kadar susuz bıraktı; sonra develere kanıncaya kadar su içirdi. Daha sonra geviş getirip susamasınlar diye develerin dudaklarını kesti ve ağızlarını bağladı. Böylece beş gün devam edecek olan çetin bir çöl yolculuğuna çıktılar. Susadıkları zaman bu develeri kesip işkembelerinde bulunan suyu kullandılar.
...
        
Kadının biri Muhammed'i kötüleyip, onu eleştirerek peygamberliğine inanmayınca, Muhammed'in kendisi ''Kim gider gerekeni yapar/öldürür?'' diyerek bu kadın için gönüllü katil ister. Bu teklif üzerine Halid Bin Velid ortaya çıkar ve gidip kadını öldürür. Başka bir erkek de Muhammed hakkında olumsuz şeyler söyleyince yine Halid Bin Velid'i görevlendirilir. Halid de yine gider ve adamı öldürür.
          
Ebu Bekir döneminde İrtidat (dinden çıkma) olayları sırasında Halid Bin Velid komutasındaki müslümanlar Esed ve Gatafan üzerine gittiklerinde büyük bir kısmını katlederler. Kalanları da esir alırlar. Halid askerlerine, ''Ateş yakın, bunları yakacağız!'' diye emir verir ve ele geçirilen esirler toplu halde yakılır.
          
Beni Süleym halkı da Enu Bekir döneminde dinden çıkanlardandı. Halid Bin Velid, Beni Süleym halkını ağıllarda toplayarak yakar.
          
Halid Bin Velid, Ulleys bölgesinde yapılan şiddetli savaş sırasında, "Bunları yenip esir edersem kanlarından nehir akıtacağım," diye yemin eder. Savaş sonucu elde edilen esirlerin iki gün boyu boğazları kesilse de, kandan bir nehir akıtılamaz. Bunun üzerine, "Akıtılan kanın üzerine su dökelim de yeminin yerine gelsin," derler ve böyle yapılır. O nehre de "Kan ırmağı" adı verilir.
         
Yine Halid'in Velece olayında yaklaşık 100 kişiyi öldürdükten sonra ölülerin üzerine dayanıp yemek yediği aktarılır. Hire fethi öncesi liderlerden birine, "Ya Müslüman olursun ya da öldürürüm," şeklindeki tavrı ve kilisedeki erkekleri öldürmesi, Muhammed döneminden başlayan ''İslam yayılmacılığı''nın devamıdır.
        
Sonuç olarak, İslamiyet ganimet, soygun, şiddet ve korkunç uygulamalarla yayıldı.

İsmail Şanlıer

--------------------
Kaynaklar:
İbn Kesir-Bidaye C:9, S:449
İbn Sad-Tabakat C:5-S:36
Mehmet Azimli - Dört Halifeyi Farklı Okumak 1 Ebubekir (S:176)
Arif Tekin - Muhammed Döneminde Öldürülen Muhalif Kadınlar