O hayır! JavaScript nerede? Web tarayıcınızın JavaScript'i etkin değil veya JavaScript'i desteklemiyor. Bu Web sitesini düzgün bir şekilde görüntülemek veya JavaScript'i destekleyen bir Web tarayıcısına yükseltmek için lütfen Web tarayıcınızdaki JavaScript'i etkinleştirin.
Çevrimiçi Kullanıcılar
Çevrimiçi Ziyaretçiler 1

Çevrimiçi Üyeler 0


Toplam Üyeler: 1
En Yeni Üye: uygarozan
Blog Arşivi
Henüz blog gönderilmemiş
Son Dosyalar
Mevcut dosya yok
Makaleler

Neden "Şirince Paylaşım"?

Gargamel sizin olsun Şirinler bizimdir!18 Nisan 2000 tarihli Hürriyet gazetesinde ilginç ve ilginç olduğu kadar ibret verici bir yazı okudum. Yazının başlığı şöyle: “Şirinler Komünistmiş!” Burada Şirinler’den kastedilen uzun süredir yayınlanan bir çizgi film. Haberi yazan bizi uyarıyor: “Çocuklarınızın beyni yıkanıyor, siz farkında değilsiniz belki ama bu çizgi film komünizmi övüyor.”Haber şöyle devam ediyor; “Bütün çocukların severek izledikleri sevimli orman cüceler Şirinler’in komünist oldukları tezi ortaya atıldı. Yapı Kredi Yayınları tarafından yayınlanan üç aylık düşünce dergisi Cogito’da yer alan yazıda, Şirinler’in yaşam biçimlerinin komünist olduklarını ortaya çıkardığı iddia edildi.”Peki haberi yazan bu kanıya nereden varmış? Hangi tehlikeleri farketmiş? İşte tespitler;“Şirinler küçük bir komünde birlikte yaşıyor, mantar kulübelerine ancak kırk yılda bir çekiliyorlar. Hiçbir şirin bir parça toprak parçasına sahip değildi.”Haber devam ediyor:“Paylaştıkları şey toprak değil sadece. Yiyecek ve erzak mantar biçimindeki kulübede saklanıyor, yıl boyunca Şirinler’e eşit ölçüde dağıtılıyordu. Çiftçi Şirin ürünlerini Şirin bireylere satmıyordu. Toplum yararına çalışıyordu bütün şirinler: Marx’ın ilkelerinden biri daha. Aşçı Şirin bütün aç şirinleri doyuruyordu. Yapılacak kulübe, sıkıştırılacak vida mı var, Usta Şirin imdada yetişiyordu.”

Peki yarattıkları komünde barış içinde yaşayan Şirinler’in dünyasında kötü kalpli Gargamel neyi temsil ediyor?Haberde, çizgi film uzmanı Kristan M. Sonntag’a göre; Şirinler’in can düşmanı, Şirinler Köyü’ne bakan tepedeki şatoda yaşayan acımasız yaşlı büyücü Gargamel, tabii ki kapitalisti temsil ediyor. Gargamel’in amacı Şirinler’i yakalayıp altına çevirmek. Herkesin refahını düşünen Şirinler’in aksine aç gözlü Gargamel ise kişisel varlık, zenginlik peşinde koşan bir kapitalistten başkası olamaz.”Evet beynini kapitalistlere satmış, çizgi filmimizdeki Gargamel’in kedisi Azman’ı andıran haberi veren Hürriyet gazetesi, yukarıdaki alıntılardan da anlaşılacağı gibi haklı bir kaygıya kapılıyor ve derin derin düşünüyor: Bu Şirinler neden her şeyi paylaşırlar? Neden kavga etmezler? Niçin hep barış içinde yaşarlar? Birbirlerine neden bir şeyler satmaya çalışmazlar? Hem o da ne? O bir aşçı niye her Şirin’in karnını doyuruyor? Neden herkesin yeteneğine göre bir işi var? Bu köyde hiç işsiz yok mu? Hele o hep birlikte neşe ile söyledikleri “la la la la...” şarkısı Enternasyonal Marşı olmasın sakın?..

Peki o yaşlı, acımasız büyücü, zenginlik peşinde koşan Gargamel? O... O... O... yoksa bizi mi anlatıyor?

Evet şimdi kesinlikle eminim. Bu olsa olsa komünist işi olabilir. Zengin insanları karalamak isteyen servet düşmanı komünistlerin işi. Sakın... Sakın ola ki çocuklarınıza bu çizgi filmi izletmeyin!

Hem canım izlenecek o kadar çizgi film var değil mi? Hepsinde üstün girişimci kişilikler, hırs, azim, savaş, hazineye-zenginliklere sahip olma yarışı, silah, kılıç var.Çocuğunuzun bir girişimci, geleceği parlak bir işadamı, servetine servet katmak için önüne geleni ezip yok eden bir işadamı değil de; dayanışma, paylaşım, üretim, barış, kardeşlik, mutluluk vs. gibi komünist işlerine aldanmasını seyredecekseniz, o sizin bileceğiniz iş, bizden uyarması...Anlaşılan o ki “öldüğü” iddia edilen bir sistemin hayaleti bazılarını -Hürriyet yöneticilerini- paranoya derecesinde hasta ediyor, onun hayali karşısında tir tir titriyorlar.Ama varsın korksunlar. Bu konuda pek haksız da sayılmazlar; daha dün IMF, Dünya Bankası toplantısını Washington’da protesto eden on binler, ondan önce yüz bini aşkın emekçinin Seattle’deki kapitalizm karşıtı eylemleri, Ekvador, Kolombiya, Peru, Venezuella, Yunanistan, Fransa, Meksika, Türkiye ve bütün dünyada gelişen emekçilerin kapitalizme, Yeni Dünya Düzeni denilen emperyalizme başkaldırıları, onların, kaygılanmakta ne kadar haklı olduklarını gösteriyor. Varsın öyle olsun.Bir ozanımızın dediği gibi;Korkuyorlar, korkacaklar,

korksunlar

Geliyoruz, geleceğiz,

yakındır...Kemal DenizMerhaba!Her insan günlük yaşamda çevresinde pek çok insanla ilişki kurar.

Ama sadece gerçek dostlar yüreğinizde bir iz bırakır. Çünkü onlar yürekten paylaşanlardır.Eğer birisi sizi aldatmışsa bu onun suçudur.

Eğer o kişi sizi pek çok kere aldatmışsa bu da (alınmayın ama) sizin suçunuzdur.Küçük insanlar başka insanları tartışırlar.

Normal insanlar sonuçları tartışırlar.

Akıllı insanlar yeni fikirleri tartışırlar.

İyi insanlar ise bildiğini PAYLAŞIRLAR...Kim para kaybederse çok şey kaybetmiştir.

Kim bir dost kaybetmişse daha fazlasını kaybetmiştir.

Ve kim ki umudunu kaybetmişse her şeyini kaybetmiştir.Başkalarının hatalarından öğrenmelisiniz,

çünkü kendi hatalarınızdan öğrenemeyecek kadar kısa bir ömrünüz var.Bu yüzden paylaşmalıyız. Birden fazla kişi bir araya geldiği zaman bir grup oluşur. Dostluklar, arkadaşlıklar ortak amaçlar doğrultusunda dayanışma gösterildiğinde anlam kazanır. Paylaşıldığında güzelleşir.Dün geçmişti.

Yarın birazcık bilmece.

Yaşanılan gün ise dostlukların arkadaşlıkların oluşturulması ya da geliştirilmesi gereken bir gündür.Siz de isterseniz bu mesajı diğer arkadaşlarınıza onlarla ne kadar ilgilendiğinizi göstermek, dostça paylaşıma önem verdiğinizi göstermek için, yan kısımdaki seçenekler bölümünden bu sayfayı arkadaşlarınıza ve dostlarınıza tavsiye ederek onları sitemizden ve grubumuzdan haberdar edebilirsiniz.arsiv.sirince.net

---------------------------------------------------

Re: Neden 'Şirince Paylaşım'?

Gönderen: furiuos 21.03.2006 Saat: 23:52HAYAT 3 GÜNDÜR,DÜN,BUGÜN,YARIN,DÜNÜ YAŞADIK,BUGÜNÜN TADINI ÇIKARALIM,YARIN NE OLACAĞIMIZ BELLİ DEĞİL !!!-----------------------... AMA KALKARSA BENİ DÖVER !

Gönderen: nazif57 15.06.2006 Saat: 17:34Babam anlatmıştı bana,bizim köyde iki kişi kavga ediyorlarmış.Gerçek bir hikayedir.

Avdo ile alo; Alo , Avdoyu yere sermiş.Yere düşürdüğü halde kalkmasına izin verememe gayreti içerinde hüngür ağlıyormuş.

Karşıdan geçenler aloya"alo adamı düşeren sen ,kalmasına izin vermeyen ve ağlayanda sen.."

Alo," ...ama kalkarsa beni döver,onun için ağlıyorum" demiş.

Komünizm pratikte yere düşmüş ama hala kapitalizm ağlıyor.çünkü mutlak sürette tarihsel bir gelişim olarak komünizm ayağa kalkacaktır!

Her şey Şirince ve kardeşçe olsun !-----------------------Re: Neden 'Şirince Paylaşım'?

Gönderen: ekin 09.10.2006 Saat: 14:32

HERGÜN HAYATIMIZ BİR GÜN EKSİLMEKTE... NEDEN KARDESCE YASAMAYALIM Kİ... NEDEN DÜŞÜNCELERİMİZİ PAYLAŞMAYALIMKİ...HAYATIMIZ DA Bİ GÜN BİTECEK NEDEN HAYATIMIZI ŞİRİNLEŞTİRMEYELİM HAYDİ YOLDAŞLAR ŞİRİNCE YAŞAYALIM ŞİRİNCEDE PAYLAŞALIM-----------------------Re: Neden 'Şirince Paylaşım'? Gönderen: clara18 04.05.2007 Saat: 18:08

Gönderen: clara18 04.05.2007 Saat: 18:08

ağzına sağlık burjuvanın korkusu bu kadar güzel anlatılamazdı keşekürler.-----------------------Re: Neden 'Şirince Paylaşım'?

Gönderen: DARBE 04.01.2007 Saat: 22:56gargamel her zaman bozgun yaratan şahsiyetsiz vatan hainidir-----------------------Re: Neden 'Şirince Paylaşım'?

Gönderen: ozgurzuga 27.09.2007 Saat: 22:25önçelikle herkese merhaba burada yer alan hürriyet gazetesinde cıkan haberi bende hatırlıyorum ve okumuşdum ama bir yanlışı düzeltelim o haber hürriyette cıktı ama ingiltereden bir yerden alınmışdı. gerçi ne fark eder hürriyet gazetesininde pek farkı yok. bir diğer ayrıntıda daha vardı haberde. şirin baba KARL MARKS A ve şirin babanın kitabıda das kapitala benzetiyorlardı.-----------------------Re: Neden 'Şirince Paylaşım'?

Gönderen: minbeyrut 21.10.2008 Saat: 19:04DOSTLUK ARKADAŞLIK PAYLAŞIMA inanmakDostluğa arkadaşlığa dair küçük bir hikayem dostlar.Günün birinde bir adam varmış arkadaş ve dostlarıyla sürekli övünürmüş yedikleri içtikleri ayrı gitmezmiş her akşam birlikte eğlenirler birlikte gülerlermiş. Bunları gören babası bu konuda çok rahatsızmış oğula bir ders vermek istemiş.

Oğulu yanına çağırıp senin en iyi arkadaşların kimlerdir diye sormuş oğulda sırasıyla saymış bak demiş dostluktan arkadaşlıktan anladığın bu ise ozaman bu dostlarının sana verdiği değeri görelim demiş bir koyun almış ve bu koyunu kesmiş bir bacağını ayırmış sonra kalan kısmı bir hasırın içine koymuş hasırıda güzelce sarmış sarmalamış hasırın içinden kanlar yerlere damlıyor.

Şimdi demiş git arkadaşlarına ben dün gece kavga yaptım ve bu kavgada birini vurdum de demiş.

Oğul arkadaşlarına konuyu anlatmış ve bu ölüyü gece gömmemiz lazım demiş oğulun tüm arkadaşları tabiki yan çizmiş ve babasına bakakalmış evet demiş babası oğula şimdi sıra bende ve köyündeki arkadaşlarına haber salmış bunu duyan arkadaşları koşmuş gelmiş ne gerekiyorsa yapalım demiş bu sırada uzak bir yerde mangalını yakmış kesilen koyun budunu bir güzel pişirmiş arkadaşlarının yanında oğula bakmış arkadaşları hasırı hemen yüklenmiş durun demiş baba açın hasırı hasır açılmış birde ne görsünler kesilmiş bir koyun arkadaşları biraz bozulmuş ve neden böyle bir şey yaptığını sormuşlar ve oda başlamış anlatmaya anlatmış anlattıkça GERÇEK DOSTLUĞUN ne anlama geldiğini oğul kavramış ve hep birlikte başlamışlar koyunun pişen budunu PAYLAŞARAK yemeye .Şimdi ne anlar şirinler için bu yazıları yazan vatandaş DOST kavramını PAYLAŞMAK kavramını ARKADAŞLIK kavramını bilseydi ve her şeyden önce şirinlerin mizahi yönünü bilseydi mizah tan ve karikatürden biraz anlasaydı zaten FAŞİST olmazdı dolayısı ile arkadaşlarını seçerdi..........-----------------------Re: Neden 'Şirince Paylaşım'?

Gönderen: tarasbulba 08.09.2009 Saat: 22:23yetenekten ihtyaca göre bir yaşam biçimi için ileri

uygarozan 09 Ağustos 2009 242 okur 0 yorum Yazdır

0 yorum

Bir Yorum Yap

Yorum göndermek için lütfen üye girişi yapın.
  • Henüz yorum gönderilmemiş

Giriş Yap
Nebula, bir çok içerik öğesi, stil ve özellik sunan, kodlama yapmadan PHP-Fusion 9'u kullanarak daha iyi anlamak ve öğrenmek için yapılan bir PHP-Fusion 9'un ilk FusionTheme Tema Çerçevesidir.

Son Haberler

Hakkımızda

Sitemiz katılımcıların düşüncelerini düşünce özgürlüğü ortamında paylaştığı bir sitedir. Yazılan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir. Sitemizdeki her türlü materyal kullanılabilir. Lütfen sitemizi kaynak gösteriniz.

Copyleft © 2019

Powered by PHP-Fusion Copyright © 2020 PHP-Fusion Inc
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.

206,720 ziyaretçi sayısı